ČISTÝ DESTILÁT

Citlivo destilujeme vzácne odrody starostlivo, ručne zbieraných a triedených plodov

PRÍRODNÝ PRODUKT

S hrdosťou prehlasujeme, že nepoužívame žiadne umelé arómy ani dochucovadlá

REMESELNÁ VÝROBA

Predstavuje najvyššiu možnú kvalitu výroby v ručne spracovaných limitovaných sériách 

BVD Slivovica destilát 0,5 l 45%

 

Voflasi.sk e-shop s napojmi

€26,90 Cena po zľave€29,90

Objednať z limitovaného počtu fliaš.

Voflasi.sk e-shop s napojmi

Unikátne stopercentné ovocné destiláty značky BVD patria do kolekcie tekutého dedičstva z Vtáčieho Údolia a sú vysoko oceňované na mnohých tuzemských aj zahraničných súťažiach.

Okrem konzumácie v surovom stave a využitia v gastronómii sa zo sliviek vyrába najznámejší ovocný destilát na Slovensku, slivovica. Tá naša sa vyrába práve zo skoro vymiznutej bystrickej odrody sliviek spod vyhasnutej sopky Vihorlat, kde choroba sliviek šárka nezasiahla. Obsahujú sladkú, kyslú, horkú a pikantnú chuť.

Tieto sa potom prenášajú do destilátu a robia ho tak výnimočným a ľahko spoznateľným medzi inými slivovicami.

Destilát sa spravidla necháva odležať minimálne po dobu 12 mesiacov pre nafľašovaním.

 

BVD Slivovica sa spravidla destiluje v limitovanom počte iba 600 fliaš ročne.
BVD Slivovica sa spravidla destiluje v limitovanom počte iba 600 fliaš ročne.

Slivka domáca pôvodne vznikla ako kríženec medzi trnkou a ringlotou a pochádza z ázijského kontinentu. Teórií jej rozšírenia v Európe je viacero. Podľa niektorých prameňov ju v 12. storočí priviezli z Ázie križiaci, iné zase vravia o benediktínskych mníchoch alebo dokonca už o Alexandrovi Veľkom.

V starovekom Ríme o slivke básnili umelci ako Vergílius alebo Marcus Valerius Martialis, pričom sa do Ríma táto pochúťka nechávala dovážať až z Damašku. Taktiež, kôstky od sliviek boli nájdené už v zásobniciach, v hrobkách starovekých Egypťanov, ako jedlo pre zosnulých.

Na Slovensku je slivka jedným z najpestovanejších druhov ovocia. Medzi pôvodné najkvalitnejšie odrody slivky patrí aj tzv. bystrička alebo slivka bystrická.

Tá však bola hromadne likvidovaná kvôli napadnutiu chorobou „šárka sliviek“, ktorú priniesli na slovenské územie juhoslovanské šľachtené odrody.  V minulosti boli najvýznamnejšími oblasťami: stredné Považie, horná Nitra, Gemer, Spiš  a severná časť slovensko-ukrajinského pohraničia. Slivky majú mnohoraké využitie, predovšetkým vďaka jej zdraviu-prospešným vlastnostiam.  Povzbudzujú chuť do jedla, podporujú mentálnu sviežosť, prečisťujú organizmus a podporujú plodnosť.