BVD malinovica destilat
BVD malinovica slovensky destilat
ČISTÝ DESTILÁT

Citlivo destilujeme vzácne odrody starostlivo, ručne zbieraných a triedených plodov

PRÍRODNÝ PRODUKT

S hrdosťou prehlasujeme, že nepoužívame žiadne umelé arómy ani dochucovadlá

REMESELNÁ VÝROBA

Predstavuje najvyššiu možnú kvalitu výroby v ručne spracovaných limitovaných sériách 


BVD Malinovica
destilát 0,35 l 45%

 

Voflasi.sk e-shop s napojmi

€43,00 Cena po zľave€48,00

Objednať z limitovaného počtu fliaš.

Voflasi.sk e-shop s napojmi

Unikátne stopercentné ovocné destiláty značky BVD patria do kolekcie tekutého dedičstva z Vtáčieho Údolia a sú vysoko oceňované na mnohých tuzemských aj zahraničných súťažiach.

Tento vzácny (kvôli nízkej výťažnosti) ovocný destilát, je vlastný ako oblasti strednej Európy, tak aj ďalších krajín ako Francúzsko, Nemecko a Taliansko.

Pri malinách je výťažnost v závislosti od cukornatosti a obsahu vody niekde okolo 1-2 litrov v nezriedenom stave zo sto litrového malinového kvasu.

Jedná sa tým pádom o výrazne aromatický a chuťovo silný destilát, vhodný ako aperitív ku ľahším pokrmom a rybám. Podávať sa má správne pri teplote 16-18 stupňov, aby vynikli všetky jeho organoleptické vlastnosti. Výroba malinovice začína ručným zberom lesných malín v oblasti prieniku národných parkov Slovenský Raj a Slovenský Kras, odkiaľ maliny putujú do pálenice, kde sa v plnej zrelosti a čerstvé zakvášajú do sudov.

Kvasenie prebieha 4-6 týždňov v hermeticky uzavretých nádobách bez prístupu vzduchu a následne je kvas destilovaný v 4-stupňovej medenek kolóne.

Spravidla býva odležaný po dobu minimálne 12 mesiacov (pri väčšine ročníkov to býva aj viac) predtým, než je plnený do fliaš.

Malinovica BVD sa každoročne vyrába v limitovanej edícii len zhruba 300 fliaš.
Malinovica BVD sa každoročne vyrába v limitovanej edícii len zhruba 300 fliaš.

Na svete existuje okolo 200 rôznych druhov malín, černíc a ich genetickej mutácie – žltých malín, pričom pôvod tohto ovocia sa predpokladá vo východnej Ázii. Z archeologických nálezov je zrejmé, že maliny boli súčasťou diety už u paleolitických zberačov, aj keď k riadnemu pestovaniu došlo preukázateľne až okolo 4. storočia nášho letopočtu.

V helenistickom období sú maliny spájané s plodnosťou. V gréckej mytológii je príbeh ktorý vraví, že maliny boli pôvodne biele, no Zeusova pestúnka Ida sa poranila na malinovom kri a jej krv zafarbila maliny na červeno a tak zostali až do dnes.

Mementom tohto príbehu je latinský názov Rubus Idaeus, ktorý doslova v preklade znamená „Idin ostružinový ker“. 

bvd destilaty
bvd destilaty

Nároky na pestovanie pri malinách nie su vysoké, vyžadujú si predovšetkým dostatok pôdnej vlahy a slnka, preto sú rozšírené po celom území Slovenska.

Ich kvety patria medzi zdroje nektáru pre včely a iné opeľovače, pričom je výsledkom redší nakyslastý med plný vitamínov.

Okrem úžasnej chuti majú maliny aj výborné zdraviu prospešné účinky na náš organizmus.

Plody obsahujú úmerne ku koncentrácii farbiva antioxidanty a taktiež vitamín C, pre ktoré je šťava z nich vysoko cenená pri horúčkovitých a zápalových ochoreniach.

Okrem využitia v kozmetickom priemysle ako zložka do rôznych krémov, šampónov, a pod., malinové kôstky obsahujú 16% žltozeleného oleja, ktorý má veľmi silný UV faktor (uvádza sa 30-50), preto je vhodný ako prírodný variant opaľovacieho krému.